Mówią o nas

Tyle miernoty przelewa się przez ekrany. Wchodzą i jeszcze szybciej schodzą filmy o niczym. Więc nikt na nie chodzi. Wyfraczeni i na koturnach fundują sobie festiwale, nagłaśniane potem przez bezmyślną i bez autorytetów telewizję. Kisi się to wszystko we własnym sosie. Bardzo z siebie zadowolone. Towarzystwo ciągnie za sobą swoje dzieci – na sceny i do zawodu. Przyjmuje nagrody i gratyfikacje. Na to wszystko operatorzy kultury znajdują pieniądze – nie ma ich tylko na tematy ważne dla oświecenia ludzi jak było i na podpowiadanie co wybierać.

Jerzy Zalewski bez sponsora nie może ukończyć filmu. Władza filmowa się obraziła, bo reżyser bywa niegrzeczny i na dodatek… zrobił film o dwie minuty dłuższy wobec umowy!
[więcej…]

 

List otwarty do Prezesa J. Brauna

LIST DO PREZESA TVP S.A. JULIUSZA BRAUNA 09.06.2011 r.

W SPRAWIE FILMU HISTORIA ROJA czyli W ZIEMI LEPIEJ SŁYCHAĆ

Szanowny Panie Prezesie,
My, niżej podpisani, wyrażamy głębokie zaniepokojenie przeszkodami, na które napotyka produkcja filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Ten film jest pierwszą po dwudziestu dwóch latach wolnej Polski i braku cenzury próbą ukazania walki i losów żołnierzy wyklętych, czyli polskiego podziemia antykomunistycznego po 1945 roku, oczami ich przedstawicieli. Jest – miejmy nadzieję – początkiem obalania kłamstwa założycielskiego PRL o zbrodniczym charakterze walki z okupacją sowiecko-komunistyczną po II wojnie światowej. Znamy film z pokazów kopii roboczej, podczas których spotkał się on z bardzo przychylnym przyjęciem, zwłaszcza młodych ludzi (vide opinie w Internecie). Wiemy, że formalną przeszkodą w kontynuacji produkcji filmu są drobiazgowe żądania poprawek, które ingerują w autorską koncepcję filmu. Także zastrzeżenia wobec długości filmu są ślepym na względy artystyczne egzekwowaniem litery umowy. Niezależnie od tematyki ważnej historycznie i edukacyjnie, zdaniem niżej podpisanych „Historia Roja” jest dziełem autorskim, osobistą wizji twórcy. Próby ingerencji TVP w to autorskie dzieło wydają się nie merytoryczne i przywodzą na myśl działania cenzorskie. Jest to szczególnie rażące w obecnym klimacie politycznym, zważywszy, że film objął swoim patronatem śp. prezydent Lech Kaczyński. Po objęciu przez Pana funkcji prezesa Telewizji publicznej realizatorzy filmu liczyli na nowe otwarcie w tej instytucji. Dotychczasowe fakty i sytuacja produkcyjna filmu o tym nie świadczą.

Pani Prezesie, apelujemy o to, by przyczynił się Pan do ukończenia produkcji filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” z zachowaniem swobody wypowiedzi autora, ku satysfakcji starszych pokoleń, którym w końcu oddana zostanie sprawiedliwość, i młodego pokolenia, dramatycznie pozbawionego wzorców osobowych i drogowskazów w wyborze wartości.

List otwarty do Prezesa J. Brauna z podpisami

Materiały prasowe:

Oświadczenie Reżysera filmu.

Oświadczenie reżysera filmu Jerzego Zalewskiego – opublikowane przez serwis Moje Miasto MM. Możecie się z niego dowiedzieć jak wygląda historia produkcji filmu i trudnej współpracy z jego dotychczasowymi sponsorami – która zakończyła się koniecznością przeprowadzenia akcji Ratuj Roja!

Rozmowa na temat filmu.

Wideo-dokument przedstawiający rozmowę dziennikarza Gazety Polskiej Jacka Sobali z reżyserem Historii Roja Jerzym Zalewskim. Z zapisu rozmowy dowiecie się w jaki sposób powstała historia Roja oraz jaki jest wewnętrzny język tego filmu.

Relacja na Salon24.pl.

Artykuł na portalu salon 24 zawiera trudną historią powstawania filmu oraz krótką recenzję roboczej wersji filmu wyświetlanej podczas spotkań autorskich w trójmieście.

Strona internetowa filmu.

Oficjalna strona filmu „Historia Roja”

Nowe Państwo

Zapowiedź artykułu w numerze dostępnym w kioskach.